NARRATOR

English literature:poem,prose and drama ادبیات انگلیس شامل:شعر-داستان و...

- اِدموند اِسپِنسر(1599-1552)

كار او بعداً سبب انعكاس شرايط قوي پروتستاني دانشگاه كمبريج شد جايي كه كشيشان محبوبي چون" كارت رايت" شروع به بي­اعتبار نشان دادن آن كرده بودند. رابطه دوستي اسپنسر با "گابريل­هاروي" استاد دانشگاه،  انسان گراي واقعي، مقاله نويس وبسیار عجيب و غريب، در كمبريج رقم خورد. بعضي مكاتبات بين اسپنسر و هاروي در سال 1580 نشان مي­دهد كه آنها هر دو در زمينه­ قراردادهاي شعر و قافيه پردازي و كميت شعر تجارب و ايده­هاي همسو و مشتركي داشته­اند. مي­توان گفت اسپنسر در زمينه شعر نقشه­هاي جاه طلبانه­اي در سر داشته است. اسپنسر پس از كسب درجه كارشناسي و كارشناسي ارشد در سال 1576 از كمبريج به درجات مختلف حکومتی منصوب شد كه از آن جمله مي­توان به موارد زير اشاره كرد:

موقعيت­هايي چون خدمت به مردان برجسته انگليسي از جمله دكتر "جان يونگ"،" اسقف راچستر"،" كنت ليچستر"، مورد توجه ملكه بودن،" لرد گري"، لرد قائم مقام ايرلند و...

در طول خدمت در "ليچستر" بود كه با مردان بزرگي چون" سيدني" و

" سر ادوارد داير" دو تن از ملا زمان و درباريان انگليسي كه سهم عمده­اي در ترقي و گسترش شعر جديد انگليسي داشتند آشنا شد. سهم اسپنسر به تنهايي در اين حركت رو به رشد چاپ "تقويم شبانان"[1] و اهدا آن به فيليپ سيدني در سال 1579 بود. تقويم شبانان از دوازده بخش تشكيل شده كه هر بخش نشان دهنده يك فصل از سال است.

بخشهاي چوپاني از نوع كلاسيك است و قبلاً توسط افرادي چون ويرژيل نشان داده شده بود. اما آنچه كه اسپنسر به نمايش گذاشته محاورات ساده و مورد پسند عامه بين چوپانان است كه عادات و رسوم و احساسات  ساده خويش را ابراز مي­كنند. او در واقع با اين قطعات چوپاني يا به عبارتي شباني ساده خواسته جهان واقعي را آنطور كه بايد باشد به نقد بكشد بنابراين ناخودآگاه شعر او نوعي شعر هزلي اما تعليمي شده است.

تقويم شبانان به روايت مفسر آن "E.K " به سه بخش عمده تقسيم مي­شود:

شكوه آميز، تفريحي و اخلاقي- در بخشهاي اخلاقي كه نقطه اوج و پاياني است ماه اكتبر را نشان مي­دهد. در آنجا خواننده با درگيريهاي شاعر و مشكلات شعر در زندگي مدرن و مسئوليتهاي شاعر در زمان كه در واقع موضوع اصلي تقويم شبانان است سروكار دارد. يكي از نكاتي كه امروزه براي خوانندگان آثار اسپنسر مشكل ايجاد مي­كند استفاده وي از زبان آركئيكي  يا انگليسي قديمي است كه نياز به مطالعه بسيار دارد.

تقويم شبانان 13 نوع وزن دارد؛ سه نوع چهاربيتي؛ سه نوع چهار خطي؛ سه نوع شش خطي و حتي بخشهاي هشت، نه و ده خطي كه بعضي از ابداعات اسپنسر است و بعضي هم بوده و اسپنسر خود را با آن منطبق كرده است. مي­توان گفت: وزن و قافيه غزل اسپنسري از هر نوع ديگري در آن سالها غني­تر بوده. بارزترين نوع اين انطباق را با نوع ايتاليايي آن مي­توان در Prothalamion [2] و [3]Epithalamion  و بخشهاي نه خطي آن را در
The Faerie Queene" "[4] يافت. اسپنسر را مي­توان شاعر شعرا ناميد چرا كه بسياري از شعراي بعد از او قافيه پردازي را از وي آموختند. سال بعد از چاپ تقويم شبانان او به ايرلند رفت تا" لرد گري" را ملاقات كند و بجز دوبار بازگشت به لندن مابقي عمر خود را در ايرلند گذراند و اثر حماسي و رمانتيك "ملكه پريان" را به انجام رساند. پس از انتشار اين اثر بود كه خيلي­ها وي را ملكه­ي شعرا در زمان خودش شناختند. در سال 1595 يك جلد از اشعارش تحت نام "[5]"Complaints كه مجموعه­اي از جوابيه­هاي شباني به تقويم شبانان بود را به چاپ رساند. بعد از آن مجموعه­هاي غزليات Amoretti"" و "سرود مبارك باد" و شماره هاي بعدي ملكه پريان را به انجام رساند.

در نيمه دوم دهه، ايرلند بر اثر جنگ از هم گسيخته و قلعه­ي اسپنسر ويران شد و او را به انگلستان فرستادند. 

در 13 ژانويه سال 1599 بود كه در" وست مينستر" در گذشت و او را در قطعه هنرمندان كليساي وست مينستر در كنار معشوقه اش" چاسر" به خاك سپردند.

اسپنسر را بايد نابغه ای پيچيده دانست كه در غالب آدمهاي عادي
نمي­گنجد. او شديداً تحت تأثير فلسفه­ي افلاطوني رنسانس بود اما هميشه يك نمونه عملي زميني به حساب مي­آيد. او يك عاشق و تجسم كننده زيبايي و به شدت مدافع اخلاقيات است. پروتستانی واقعي که تا آخرين لحظه عمرش پروتستان باقي ماند.

كليساي كاتوليك از ملكه پريان ايراد گرفت و خواندن آن را گناه
­دانست(شايد چون نويسنده آن يك پروتستان بود). در اشعار كتاب 5 ملكه پريان او نگاهي به عقب مي­اندازد و جهان زمان خودش را با دنياي عتيق مقايسه مي­كند در اين مقايسه نه چندان مورد پسند، او با گذشته هم خواني ندارد و هر چند كه زبانش همچون چاسر قديمي است اما بيشتر با
" ميلتون" نزديكی دارد كه تقريباً 9 سال بعد از مرگ او به دنيا آمد. ميلتون، اسپنسر را يك مسيحي انسان گرا و شاعری پيامبرگونه درادبیات انگليس مي­داند.

 


 

 

 1- Shepherds Calender

1- سرود مبارک باد

2- شعری که برای عروسی و تعریف و تمجید عروس و داماد سروده می­شود

3- ملکه­ی پریان

4- شکایات

+ نوشته شده در  Sun 11 Oct 2009ساعت 18 PM  توسط narrator  |